Principy okluze a T-scan NOVUS aneb equilibrace v praxi s digitální podporou

Autor: MUDr.Milan Mach [lektor CAD&CAM Technologies s.r.o. Czech republic]

Principy okluze a T-scan NOVUS aneb equilibrace v praxi s digitální 
podporou

Věděli jste, že v moderní době lidé prakticky nepřicházejí o zuby v důsledku zubního kazu a paradontitidy? Tyto choroby u pacientů s kvalitní domácí péčí a hygienickým programem “Recall” vlastně neexistují. Naopak vzestupnou tendenci mají ztráty zubů z důvodů nadměrné abraze, atrice, eroze, neočekávaných prasklin, úlomky až fraktury zubů a krčkové defekty. Další tématikou se vzrůstající tendencí jsou choroby TMK, okluzo-muskulární syndrom, ronchopatie, dýchání ústy, obstrukční syndrom HDC a spánková apnoe, na jejíž dispenzarizaci a podpůrné léčbě se může významnou měrou podílet i praktický zubní lékař. Alespoň tak to tvrdí studie Canadian Institute of occlusion a mne o tom denně přesvědčují vlastní zkušenosti s pacienty, kteří dentální hygienu dodržují a pravidelně návštěvy Recall absolvují a přitom výše uvedenými symptomy stále trpí.

 

 

Hlavním faktorem nebiologických příčin ztráty zubů je nesoulad mezi vektory sil působících mezi svaly, klouby a zuby navzájem. A to jak v době vývoje a růstu kostí, tak i po jejím ukončení.

Významnou úlohu při řešení těchto poruch má harmonicky vyvážený tzv. “equilibrovaný” skus, který se v přírodě u moderního člověka prakticky nevyskytuje. Příčiny lze vyčíst ze závěrů studie University of Arkansas, Dep. of Anthropology: 95% všech malokluzí je získaných, genetika hraje roli jen 5%. To je neoddiskutovatelný fakt. Jinými slovy neadekvátní vývoj maxily a mandibuly je ontogenetická záležitost související se stravovacími návyky a životním stylem včetně kojení, používání šidítek a jiných zlozvyků. Výše uvedené tvrzení dokazují nálezy fosílií před více než 600 lety vykazující minimální nebo žádné orthodontické anomálie zejména u jedinců s moderně neupravenou stravou. [Studie Prof. Corruccini, Southern Illinois University – Carbondale] (nepřipomíná vám to podobnost s etiologií a výskytem chronické gingivitis? pozn. autora)

 

 

Plná verze článku ke stažení CAD&CAM Technologies s.r.o. [Bc.Zdeněk Krotký]

Publikováno v odborném časopise STOMATEAM 3/2018 celé vydání ke stažení….

Impressum:

GDPR_Impl